Skip to content

8

Hello again!


Well, the dust has settled, we have patched our wounds and salved our bruises, and we can finally announce the list of stories which have made it through into the first ever National Flash-Fiction Day Anthology.

The collection will be entitled Jawbreakers (taken from the story submitted by Jen Campbell) and is, well, just amazing!

The job of type-setting, proofing and publishing is already underway and we hope that the book will be available in the first week of May. Keep an eye on this blog, our Facebook page (http://www.facebook.com/nationalflashfictionday) and our Twitter feed (@nationalflashfd) for more news on that as we have it.

A big, big thank you to all of you who submitted, the standard was extremely high and we are just sorry we didn't have space to include you all. But, don't forget, there are many more opportunities (with others coming along all the time) listed on our site at http://www.nationalflashfictionday.co.uk/.

Now, without any more ado at all, here is the full list of pieces that will be in the anthology, commissions and accepted submissions:

Accepted Submissions:

‘Porcelain’ by Alex Thornber
Repetition’ by Amy Mackelden
Love’ by Benjamin Judge
Fiver’ by Bob Jacobs
Chemoids’ by Brian George
Arabesque’ by Brindley Hallam Dennis
Mauve’ by Carrie Etter
Peekaboo’ by Dan Powell
Cheese’ by David Gilbert
Marmite’ by David Morgan
Ciphers’ by Eli Goldstone
Elephant’ by Erinna Mettler
Boy’ by Jay Barnett
Jawbreakers’ by Jen Campbell
Blackhole’ by Jessica Patient.
Buttons’ by Kevlin Henney
Beauty’ by Kylie Grant
Superman’ by LA Craig
Rivals’ by Laura Wilkinson
Pink’ by Mark Sheerin
Wrapped’ by Martha Williams
Ash’ by Natalie Bowers
Favourite’ by Nathan Good
Bar’ by Nicholas Murray
Troll’ by Nick Garrard.
Inked’ by Rin Simpson
Ed! ’ by Rupan Malakin
Harps’ by Sal Page
Instructions’ by Sara Crowley
Summertime’ by Susan Giles
Celia’ by Susan Walker-Stokes
Shed’ by SJI Holliday


Commissioned Stories:

‘Quick’ by Ali Smith
‘Elsewhere’ by Alison Wells
‘Home’ by Calum Kerr
‘Bonding’ by David Gaffney
‘Bee’ by Emma Lannie
‘Waterman’ by Eunice Yeates
‘Fieldwork’ by Ian Rankin
‘Hammer’ by Jenn Ashworth
‘Camenbert’ by Jonathan Pinnock
‘Rapture’ by Kirsty Logan
‘Minutes’ by Nigel McLoughlin
‘Quinquireme’ by Sally Zigmond
‘Dinghy’ by Sarah Hilary
‘Natural’ by Sarah-Clare Conlon
‘Boom’ by Simon Thirsk
‘Stopwatching’ by Tania Hershman
‘Missing’ by Trevor Byrne
‘Space’ by Valerie O'Riordan
‘Flight’ by Vanessa Gebbie


And we will be including the winners of the Micro-Fiction competition too:

‘Relieving Mafeking’ by Alun Williams
Meredith’ by Amy Mackelden
The Worst Head in the World’ by Angela Readman
New Build’ by Clare O'Brien
Black Hole’ by Dan Carpenter
Sad Lover’ by Jason Bagshaw
New Shoes’ by Jenny Adamthwaite
She'll Leave You For a Man’ by Kirsty Logan
First Person’ by Martha Williams
Alterations’ by Tim Stevenson


Very many congratulations to everyone who made it in! It promises to be quite an amazing collection of stories. And thank you all for your support.